Project management of NTIS P1 Cybernetic Systems and Department of Cybernetics | WiKKY

Project

General

Profile

Realizované klíčové aktivity - říjen - prosinec 2010

Popis klíčových aktivit č 1,2a3 za období 9-12.2010
Added by Zajíc Zbyněk over 13 years ago

Klíčová aktivita č01 (metodické materiály automaticky čtených učebních pomůcek pro zrakově postižené)

V rámci klíčové aktivity 01 (metodické materiály automaticky čtených učebních pomůcek pro zrakově postižené) pokračovaly práce na systémech pro vytváření nových učebních pomůcek, jejich správu a čtení. Žákům byly mimo jiné vytvořeny individuální uživatelské účty, prostřednictvím kterých mohou k jednotlivým učebním pomůckám přistupovat a individuálně si systém dle svých potřeb nastavovat.
Dále byl pro účely projektu zprovozněn nový systém pro syntézu řeči, který umožňuje vytvářet mluvenou podobu učebnic. Tento TTS systém je provozován na stejném serveru jako všechny ostatní služby související s projektem. Vlastní TTS systém byl navržen a implementován tak, aby byla umožněna jeho vhodná konfigurace přímo podle potřeb projektu, včetně snazšího ladění a odstraňování případných technických problémů. Do vlastního TTS systému byl např. zaveden speciální modul pro čtení zkratek, cizích slov a cizích jmen.
Analýzou chyb a problémů, které se objevily u nově zveřejněných témat, se ukázalo, že editor TinyMCE, který je využíván při editaci učebních témat sice umožňuje snadné vytváření učebních materiálů, nicméně se zde hůře hlídá logická struktura dokumentu. Výsledný HTML kód, ve kterém se učebnice ukládají, není optimální, obsahuje spoustu neužitečného kódu (zbytečných formátovacích tagů apod.). To může způsobovat problémy zejména při opakované editaci dokumentů. Důsledkem může být obtížná kontrola fyzického formátování výsledného učebního dokumentu i obtíže při jeho čtení. Jde o obecný problém spojený s editory typu WYSIWYG, je to cena za způsob editace nenáročný pro uživatele. Abychom předešli případným problémům při čtení, případně i při dodatečných opravách učebních témat, je vhodné provádět pravidelnou analýzu a optimalizaci HTML kódu. Tím se výsledný kód nejen vyčistí, ale lze provést i odstraňovat některé chyby formátování, které autoři učebnic neúmyslně dělají.
V rámci klíčové aktivity 01 pokračovaly práce na webovém systému pro přístup studentů k automaticky čteným učebnicím. Pokračoval rovněž vývoj systému pro převod matematických a fyzikálních textů do čtené podoby. S vytvářením a zpřístupňováním nových učebních textů je systém postupně doplňován a opravován tak, aby zvládal správně předčítat všechny matematické struktury, které se v nových tématech objevují.
Významnou změnou je zprovoznění vlastního TTS systému, který nahrazuje předchozí TTS systém. Tím se získala lepší kontrola nad syntézou řeči, především se usnadnilo řešení řady technických problémů, které se při využívání cizího TTS systému občas objevovaly.
V neposlední řadě byl navržen a vytvořen modul pro čištění a optimalizaci HTML kódu, v němž jsou jednotlivá učební témata ukládána. Tím se odstranila řada komplikací, které se vyskytovaly ve fází čtení jednotlivých témat, a někdy i v případě jejich dodatečné editace. Umožňuje to mimo jiné lépe sjednotit jak vizuální, tak čtenou podobu všech učebních témat.
V následujícím monitorovacím období plánujeme další zdokonalování webového rozhraní, pomocí něhož žáci cílové skupiny přistupují k automaticky čteným učebnicím. Chystáme rozšíření možností konfigurace jejich uživatelských účtů tak, aby si každý opravdu mohl systém individuálně nastavit dle svých potřeb. Žákům budou postupně zpřístupňována nová učební témata.
Samozřejmě bude dále pokračovat vývoj systému pro čtení učebních témat a systému. Stále zůstává otevřena problematika detekce správného tvaru (určení mluvnických kategorií) čísel, proměnných apod. v matematických textech. Věnovat se budeme rovněž otázce správné prozodie (zejména frázování) v matematických výrazech, která je především u komplikovanějších matematických výrazů nesmírně důležitá pro orientaci v jejich struktuře, a tedy pro jejich snadnější pochopení.

Klíčová aktivita č02 (Vytváření nových učebních pomůcek pro zrakově postižené žáky)

V rámci klíčové aktivity 02 (Vytváření nových učebních pomůcek pro zrakově postižené žáky) ve sledovaném období (říjen, listopad, prosinec) probíhaly opětovné úpravy již sepsaných téma z matematiky a fyziky. Cílem úprav a inovací témat byla snaha získat co nejdokonalejší zvukovou podobu nových učebních pomůcek s ohledem na specifické požadavky cílové skupiny. Veškeré úpravy probíhaly v úzké spolupráci s vědeckými pracovníky. Řada úprav vycházela také z postřehů žáků, kteří se již v tomto sledovaném období s novými pomůckami setkávali ve výuce. Ti žáci, kteří projevili zájem se od listopadu účastnit individuálních konzultacích, se seznamovali nejen s formou práce s programem a tématy, ale přispívali svými podněty k úpravám a podávali návrhy na další témata, která by v budoucnu uvítali v programu zpracovat. V neposlední řadě také úpravy souvisely s novými či upravenými prvky v programu, které zkvalitňují jak zvukovou, tak i grafickou podobu nově vytvářených učebních pomůcek. V této souvislosti opět docházelo ke konzultacím s tvůrci programu. Průběžným úpravám se i nadále přizpůsobovala vznikající metodika pro tvorbu učebních pomůcek. V tomto období také docházelo ke shromažďování podkladových materiálů k dalším tématům, přípravě podkladových materiálů pro přepis do programu asistenty, rozšiřování stávajících témat a tvorbě nových témat.
Stěžejní část práce klíčové aktivity 02 ve sledovaném období připadala na úpravy již sepsaných témat vycházejících z nových prvků v programu, ale také požadavků a připomínek žáků. Veškeré prováděné úpravy vedly ke zdokonalování zvukové a grafické podoby učebních pomůcek. Dále docházelo k rozšiřování již sepsaných témat o další sady procvičovacích příkladů. Zároveň docházelo k připomínkování zvukové části programu a následné korekci. I nadále pokračovaly diskuze, v rámci kterých se řešila vhodnost užitých postupů a procvičovacích příkladů, ale také vřazení dalších témat odpovídajících aktuální výuce.
Hlavním problémem bylo opožděné sepsání smluv s Asistenty pro tvorbu učebních pomůcek, zapříčiněné nedostatkem finančních prostředků na projektovém účtu. Další problémy řešené v tomto období se týkaly opět hlavně zápisu témat, jejich úprav a ukládání. Stejně jako v předchozích obdobích byl každý problém ihned konzultován s tvůrci programu a v rámci možností odstraněn. Stejně tak se dělo i v problémech týkajících se grafických či zvukových podob témat.
V následujícím realizačním období bude opět docházet k teoretickým přípravám nových témat vhodných pro výuku v novém roce a jejich přepisům do programu. Budeme ve spolupráci s vědeckými pracovníky, tvůrci programu, pokračovat v dalších úpravách již vytvořených témat, které budou vycházet především z potřeb cílové skupiny a jejích připomínek, ale také z připomínek speciálních pedagogů a konzultantů, kteří budou průběžně předávat odborným pracovníkům připomínky ze svých poslechů již vytvořených témat.

Klíčová aktivita č03 (Podpora vzdělání zrakově postižených žáků)

V rámci klíčové aktivity 03 (Podpora vzdělávání zrakově postižených žáků) docházelo ve sledovaném období opět k výběrům, poslechům a připomínkování témat vhodných k zařazení do aktuální výuky. Vzešlé připomínky byly i nadále v rámci aktivity 02 postupně odstraňovány odbornými pracovníky. V tomto období také došlo k nabídce konzultací určených cílové skupině. Nabídnuté konzultace pod vedením speciálních pedagogů či konzultantů umožňují cílové skupině přístup k PC a tím práci s vytvářenými učebními pomůckami i mimo výuku. V rámci konzultací také dochází k opětovnému poslechu připravených témat a předávání připomínek odborným pracovníkům.
V tomto období již došlo v rámci výuky k seznámení žáků s nově vytvářenými pomůckami, jejich ovládáním a možnostmi. Každý žák obdržel přihlašovací údaje, prostřednictvím kterých se může kdykoliv do programu přihlásit a libovolně si v něm procházet připravená témata. Také již došlo k využití vhodných zpracovaných témat ve výuce a upozornění žáků na možnosti jejich využití v domácí přípravě na výuku. Rovněž byli žáci upozorněni na možnost pravidelných konzultací zajištěných speciálními pedagogy či konzultanty v době mimo výuku, které mohli využít jako přípravu na výuku, popř. v případě dotazů k ovládání programu, popř. doplnění látky, kterou zameškali. V souvislosti s možností konzultací došlo také k zaškolení nových pracovníků v oblasti fungovaní a ovládání vznikajících učebních pomůcek.
Ve sledovaném období se v rámci této aktivity řešily dílčí problémy jako technické zabezpečení (fungování programu na všech PC ve školní PC učebně i v učebně na internátu školy, kde také konzultace probíhají), dále drobné problémy se zvukovou podobou připravených témat, které se v zápětí v rámci klíčové aktivity 02 opravovaly. Největším problémem při realizaci však byly chybějící finanční prostředky, z čehož vyplývá zdržení v zaměstnání všech pomocných pracovníků spolupracujících v rámci této klíčové aktivity na tvorbě nových výukových pomůcek a pracovníků poskytujících přímou podporu cílové skupině (speciální pedagog).
V následujícím období je naším cílem i nadále využívat dle aktuální probírané látky připravená a nově vzniklá témata ve výuce. Neustále žákům možnosti nově vznikajících učebních pomůcek ve výuce připomínat, upozorňovat na jejich výhody, využívat je v domácí přípravě žáků (např. prostřednictvím zadaných úkolů, v přípravách na testy, …) a vůbec žáky vhodně motivovat v jejich využívání. Stejně tak je naším cílem udržet stávající nabídku konzultací mimo výuku jak v budově školy, tak v budově internátu a opět žáky vhodně motivovat k jejich využívání. V rámci této klíčové aktivity bude také i nadále docházet k opětovným poslechům připravených i nově vzniklých témat a jejich následnému připomínkování a úpravám.


Comments