Project management of NTIS P1 Cybernetic Systems and Department of Cybernetics | WiKKY

Project

General

Profile

Realizované klíčové aktivity - září, říjen, listopad 2009

Klíčová aktivita č01 - Metodické materiály automaticky čtených učebních pomůcek pro zrakově postižené. Klíčová aktivita č02 - Vytváření nových učebních pomůcek pro zrakově postižené žáky
Added by Zajíc Zbyněk about 14 years ago

Klíčová aktivita č01
V rámci klíčové aktivity 01 (metodické materiály automaticky čtených učebních pomůcek pro zrakově postižené) bylo pracovní úsilí zaměřeno především na celkovou analýzu řešeného problému. Cílem této analýzy bylo navrhnout základní podobu systému, který bude sloužit pro následné vytváření, reprezentaci a v neposlední řadě také čtení nových učebních pomůcek.
Aby mohli autoři učebních pomůcek (a později i jejich uživatelé) přistupovat k systému stejným způsobem ze všech míst (bez fixace na konkrétní počítač), byl systém navržen jako webová služba, tj. učební pomůcky budou vytvářeny a spravovány prostřednictvím zabezpečeného internetového rozhraní (zahrnující systém pro administraci + editor); rovněž následné využívání vytvořených učebních pomůcek cílovou skupinou bude probíhat on-line prostřednictvím internetového rozhraní. Pro účely vývoje zmíněného systému byly prostudovány různé standardy a metodiky (např. pro vývoj přístupného webu). Dále byly zkoumány a testovány vhodné vývojové a jiné pomocné nástroje. Vybrané nástroje byly nainstalovány, nakonfigurovány a případně přizpůsobeny specifickým potřebám projektu. Byla navržena celková architektura systému (UML diagram), včetně databázového modelu. Byla vytvořena a na veřejném serveru zprovozněna jednoduchá demoverze administrativní části systému. Návrh systému i jeho vývoj je průběžně konzultován s oběma partnery projektu (v rámci interních a externích schůzek) i s dalšími experty v souvisejících oblastech.
S ohledem na zamýšlený obsah učebních pomůcek (matematika a fyzika) byla velká pozornost věnována problematice zápisu a reprezentace matematických vzorců v počítači. Bylo prozkoumáno několik standardů pro reprezentaci matematických vzorců (jako např. MathML a OpenMath), které jsou vhodné především z hlediska následného automatického zpracování. Rovněž byly zkoumány různé editační nástroje, které tyto standardy podporují, a zároveň umožňují jednoduchou obsluhu i méně znalým uživatelům. Následně byly analyzovány možnosti automatického zpracování zvoleného standardu MathML. Po prozkoumání řady nástrojů pro parsování kódu MathML bylo rozhodnuto o vyvinutí vlastního specializovaného nástroje, který bude umožňovat rozklad rovnic zapsaných ve formátu MathML a jejich následný převod do čtené podoby na základě předem definovaných sad přepisovacích pravidel. Byl proveden základní návrh tohoto specializovaného nástroje, včetně obecné podoby přepisovacích pravidel.
V rámci klíčové aktivity 01 byla navržena základní podoba systému pro vytváření, editaci, správu a čtení nových učebních pomůcek. Na základě prostudování řady standardů a metodik a konzultací s experty byl vytvořen model architektury tohoto systému. Na veřejném serveru již byla zprovozněno první funkční demo systému obsahující zejména jeho administrativní část. Dále byla navržena speciální metoda pro přepis matematických vzorců (zapsaných ve formátu MathML) do výslovnostní podoby.

Klíčová aktivita č02
V prvním čtvrtletí realizace projektu proběhlo podrobné seznámení s požadavky a rozsahem projektu formou společných konzultací a kolokvií mezi členy realizačního týmu ZŠ i s řešiteli projektu ze ZČU. Na počátku proběhlo též proškolení o bezpečnosti všech zúčastněných pracovníků.
V rámci klíčové aktivity 02 (Vytváření nových učebních pomůcek pro zrakově postižené žáky) proběhla na počátku realizačního období (září – listopad 2009) konzultace požadavků na realizační možnosti vytvářeného nástroje AČUP, studium materiálů žáků cílové skupiny a jejich zdravotních omezení. Výsledkem byl prvotní návrh požadavků na program, který bude dále opakovaně specifikován a upravován pro potřeby cílové skupiny. Dále probíhaly práce na přípravě struktury a rozsahu připravovaných učebních pomůcek – učebnice + pracovní sešit (sbírka příkladů). V této souvislosti proběhla řada konzultací mezi odbornými pracovníky pro tvorbu učebních pomůcek. V druhém měsíci proběhla podrobná příprava v oblasti výběru vhodných problémových témat pro jednotlivé řešené předměty – matematika 6. -9. ročník a fyzika 6.-9. ročník. Další vzájemné konzultace odborných pracovníků proběhly v oblasti řazení a rozsahu zpracování problémových témat a forem zápisu procvičovaných postupů řešení, vhodnosti a rozsahu nápovědy a vzorového řešení příkladů. Poslední měsíc prvního čtvrtletí řešení projektu začala probíhat rozsáhlá teoretická příprava prvních problémových témat, která spočívá ve shromáždění teoretických podkladů a baterií vhodných příkladů k procvičování. Nad shromážděnými teoretickými podklady opět probíhaly vzájemné konzultace odborných pracovníků ve snaze zhodnotit nejen přiměřenost teoretických poznatků, vhodnost a dostatečné množství příkladů k procvičování, ale také ročníkovou a mezipředmětovou provázanost řešených témat.


Comments